Porady ogrodnicze: co najlepiej sadzić jesienią ?

Porady ogrodnicze: co najlepiej sadzić jesienią ?

Jesień to idealna pora na sadzenie i przesadzanie roślin ogrodowych, drzew, krzewów i kwiatów.

 

I)             Zanim zaczniesz sadzić

Przed posadzeniem roślin należy odpowiednio przygotować glebę, usunąć chwasty w czym pomocny może być specjalistyczny środek chwastobójczy.Należy także głęboko przekopać ziemię a następnie w powstały dołek wsypać trochę kompostu. Na tak przygotowanej glebie mamy duże szanse że nasze sadzonki dobrze się rozwiną.

 

II)            Co najlepiej sadzić ?

Od połowy września można sadzić krzewy i drzewa liściaste z odkrytymi korzeniami.Jeżeli nie zdążyliśmy posadzić iglaków na wiosnę to wrzesień jest także dobrą porą. Krzewy i drzewka posadzone na jesień będą miały czas dobrze się ukorzenić przed nadejściem zimy. Po posadzeniu wymagają obfitego podlania, a po pierwszych przymrozkach warto obsypać korą sosonową w celu ochrony korzenia przed mrozem.

Jesień to doskonały czas na sadzenie drzew i krzewów owocowych.

Do posadzenia jeśienią świetnie nadadzą się jabłonie i wiśnie. Rośliny po posadzeniu obficie podlewamy. W przypadku roślin wrażliwych na mróz takich jak czereśnia, brzoskwinia, morela warto poczekać do wiosny.

Jesień to najlepszy czas na posadzenie kwiatów cebulowych takich jak tulipany, hiacynty, krokusy, narcyzy, przebiśniegi, cebulicem szafirki i szachownice. Najlepiej posadzić kwiaty cebulowe przed październikiem, żeby miały czas dobrze ukorzenić się przed zimą. Cebulki sadzimy na głębokość równą ich trzykrotnej wysokości , a odległość zależy od wysokości kwiatów , im większe kwiaty tym większa odległość.

We wrześniu możemy przesadzić byliny m.in barwinek, bergenie, krwawnik, skalnicę jak i wiele innych. Po ostrożnym wykopaniu rośliny, kępę dzielimy na części i każdą z nich sadzimy na nowym miejscu na głębokość na jakiej rosła uprzednio.

Jesień to także dobra pora roku na przesadzanie roślin, i tak rośliny liściaste przesadzamy już po wegetacji czyli po całkowitym opadnięciu liści ale przed pierwszymi przymrozkami. W przypadku drzew i krzewów iglastych oraz roślin zimozielonych wstrzymujemy się do wiosny.Odkrywca Odkrywca