Ogrodnictwo porady- jak zadbać o ogród jesienią ?

Ogrodnictwo porady- jak zadbać o ogród jesienią ?

Jesień to drugi co do wiosny okres wzmożonych prac ogrodniczych. Jest to okres zbiorów, oczyszczania oraz przygotowania działki na zimę. We wrześniu przeprowadza się zbiór większości plonów, zbieramy warzywa korzeniowe, owoce, zioła a także niektóre orzechy.

 Warto wtedy poświęcić czas na zadbanie o swój ogród.

 

I)             Przygotowanie ogrodu na jesień – co trzeba zrobić

Przekop ziemię i dostarcz jej odpowiedniego nawozu. Jesień to dobra pora na nawożenie potasem I fosforem. Jednym z najlepszych i najbardziej uniwersalnych nawozów jest kompost, możemy go z powodzeniem stosować do końca listopada.

Odchwaszczaj – zwalczanie chwastów jest niezwykle ważne nie tylko ze  względów estetycznych, przede wszystkim trzeba to robić z myślą o ochronie roślin i upraw przed więdnięciem. Brak odchwaszczania może prowadzić do całkowitego zagłuszenia uprawianych roślin. Październik to ostatni miesiąc na usuwanie chwastów przed zimą, w ten sposób opóźnimy ich pojawienie się na wiosnę.

Zadbaj o trawnik – regularnie zagrabiaj opadłe liście, zaniechanie tej prostej czynności może doprowadzić do gnicia trawanika. Ostanie koszenie trawnika przed zimą wykonaj w październiku.

Zadbaj o krzewy - na okres zimy konieczna jest ochrona krzewów przed mrozem. Brak odpowiedniej ochrony sprawi że rośliny nie przetrwają.

Najlepszym materiałem będą gałęzię lub liście, ale dobrze sprawdzą się także słoma, włóknina ogrodnicza, kora torf i trociny.

Zadbaj o żywopłot – jesienią nie powinniśmy zapomnieć o pielęgnacji  żywopłotów. Październik jest dobrym okresem na ich przycięcie.

Przezimuj rośliny – Jeżeli w swoim ogródku posidasz takie rośliny jak begonie, dalie, pacioreczniki, datury, frezje, mieczyki, tygrysówki, fiołki alpejskie to warto o nie zadbać jesienią. Wykopujemy po pierwszych przymrozkach, nastepnie przesuszamy i sadzimy w skrzynkach. W ten sposób zabezpieczamy je przed nadchodzącym mrozem i dajemy im szansę na ponowne zakwitnięcie na wiosnę.

Te proste czynności pozwolą na dobre przygotowanie ogrodu do zimy.Odkrywca Odkrywca