Czy istnieje najlepszy okres na odchwaszczanie ?

Czy istnieje najlepszy okres na odchwaszczanie ?

Chwasty  w ogrodzie to nie lada problem dla każdego ogrodnika. Czy można ułatwić sobie walkę z kłopotliwymi pędami wybierając odpowiedni okres na odchwaszczanie? Na to pytanie postaramy się odpowiedzieć w tym artykule.

Chwasty to duży problem dla osób psiadających ogród. Mogą pojawić się w ogródku, warzywniku, na trawniku , między kostką brukową a nawet na podjeździe. Chwasty mają skłonność do szybiego rozrastania się, dlatego tak ważne jest ich skuteczne usuwanie.

 

1)   Kiedy odchwaszczać

Jeżeli dopiero przymierzamy się do założenia ogrodu to ważne jest wcześniejsze odchwaszczenie a następnie przekopanie terenu.

Niszczenie chwastów jest jednym z najważniejszych zabiegów pielęgnacyjnych jeżeli już ogród posiadamy. Konieczne jest odchwaszcznie ogrodu po zimie, aby dobrze przygotować teren do nadchodzącej wiosny. Generalnie zaleca się odchwaszczanie od marca do października, ale okresy ten mogą ulec przesunięciu ze względu na panujące warunki atmosferyczne. Jeżeli odchwaszczmy środkami chemicznymi to trzeba zwrocić uwagę na temperaturę powietrza, w przypadku Roundup otymalną temperaturą na jego stosowanie jest 12 do 25°C. W zależności od stanu ogrodu wybieramy odchwaszczanie metodą manualną lub opryski chemiczne.

 

2)   Jakimi środkami najlepiej usuwać chwasty ?

Jeżeli w naszym ogrodzie nie ma zbyt wiele chwastów to można spróbować usunąć je samodzielnie przy użyciu narzędzi ogrodniczych, przekopując ziemię i wyrywając chwasty wraz z korzeniami.

W niektórych przypadkach zabiegi te mogę okazać się niewystarczające. Warto wtedy sięgnąć po chemiczne środki chwastobójcze. Jednym z nich jest Roundup, jest to środek bezpieczny a zarazem bardzo skuteczny w walce z każdym rodzajem chwastów. Herbicyd ten dostaje się do korzeni chwastów przez liście i w ten sposbów skutecznie zwalcza chwasty. Chemiczne środki chwastobójcze należy aplikować  w suchy i bezwietrzny dzień, żeby zapobiec przenoszeniu ich na inne rośliny. Po około 3 tygodniach od zastosowania środka Roundup można ponownie siać i sadzić.Odkrywca Odkrywca