5 sposobów jak utrzymać ładny trawnik

5 sposobów jak utrzymać ładny trawnik

Integralną częścią pięknego ogrodu jest piękny i zadbany trawnik. Dobrze utrzymany trawnik jest tłem dla rosnących obok roślin, razem tworzą miły dla oka krajobraz. Utrzymanie ładnego trawnika wcale nie musi być trudne, oto 5 sposobów dzięki którym twój trawnik zawsze będzie wyglądał pięknie.

 

1)   Teren

Kluczowe znaczenie w zasianiu i utrzymaniu pięknego trawnika ma wybór terenu. Trawnik będzie źle rósł na terenie silnie zaciemnionym, na glebie piaszczystej która szybko wysycha oraz w miejscach gdzie okresowo zbiera się woda. Przy zakładaniu trawnika pamiętajmy więc o dostępie do wsytarczajacej ilości promieni słonecznych oraz dobrej glebie.

 

2)   Wybór trawy

Na rynku dostęne są mieszanki z różnych gatunków traw. Należy je wybierać w oparciu o warunki panujące w ogrodzie oraz zgodnie z przeznaczeniem trawnika.

ü  Mieszanki rekreacyjne – nadają się na trawniki użytkowe, dobrze znoszą deptanie, dostosowują się do środowiska w jakim rosną

ü  Mieszanki dywanowe – polecane na trawniki dywanowe, dobrze rosną w miejscach w pełni oświetlonych

ü  Mieszanki parkowe – nie są zbyt odporne na deptanie, jednakże ich zaletą jest możliwość zasiania w miejscu zacienionym

ü  Mieszanki sportowe – wytrzymałe na deptanie, ale wymagają fachowej pielegnacji

ü  Mieszaknki łąkowe – nie wymagają dużo uwagi, wystaraczy im strzyżenie kilka razy do roku, polecane przy dużych ogrodach, dają wrażenie naturalnej łąki.

 

3)   Nawóz

Jeżeli chemy cieszyć się ładnym trawnikiem należy zadbać o jego dobre nawożenie. Zalecane jest używanie nawozów wieloskładnikowych przeznaczonych specjalnie do nawożenia trawników. Dobrze jest uzupełniać nawóz o kompost, który poprawia strukturę gleby, chroni ją przed utratą wilgoci oraz pobudza działanie drobnoustrojów w glebie.

 

4)   Nawadnianie

Zły wpływ na kondycję trawnika może mieć zarówno niewystarczająca jak i nadmiera ilość wody. Dlatego tak ważne jest odpowiednie nawadnianie muraw.

 

5)   Odchwaszczanie

Jeżeli chcemy mieć zadbany trawnik to konieczne jest usuwanie chwastów, które często występują na trawniku.

Zastosowanie preparatów chwastobójczych, pozwoli na pozbycie się niechcianych chwastów bez uszkodzenia trawnika. Herbicydy działają na korzenie chwastów dzięki czemu chwasty nie odrosną a my możemy cieszyć się pięknym i wolnym od chwastów trawnikiem.Odkrywca Odkrywca